انجمن نجوم آیاز

فصلنامه انجمن نجوم آیاز

فصلنامه انجمن نجوم آیاز

 

انجمن نجوم آیاز از آبان ماه 1385 اقدام به انتشار فصلنامه آیاز کرد که اولین شماره این فصلنامه در همایش رسمی آبان ماه 85 به صورت رایگان میان شرکت کنندگان توزیع شد. انجمن با انتشار نخستین شماره این فصلنامه تجربه­های بسیاری در این باره کسب کرد. برای انجام چنین کاری مشکلات زیادی پیشروی انجمن بود که با تلاش بی دریغ مسئولین پژوهش سرا ، سردبیر وقت فصلنامه ، دبیر انجمن و اعضا ، این موانع هموار شد و مقدمات انتشار اولین فصلنامه­ی نجومی استان فراهم گردید.

البته مشکلات و زحماتی که باید برای انتشار هر شماره کشید، با توجه به دانش آموزی بودن این انجمن باعث شد تا این فصلنامه هر دو شماره را در یک قالب پر محتوا تر منتشر کند (به صورت  2و3  و بعد از آن  4و5).

فصلنامه آیاز در این شماره ها با تغییرات ظاهری و محتوایی بسیاری روبرو شد:

1- تغییر ابعاد آن: ابعاد مجله از ۸/۱۴*۲۱(معادل نصف A4) به ۲۱*۷/۲۹(معادل یک A4) افزایش یافت.

2- انتخاب یک قالب ثابت برای جلد فصلنامه.

3- تعیین بخش های مختلف ثابت برای مقالات: این بخش ها شامل تاریخچه و مشاهیر نجوم ، منظومه شمسی ، رصد ، اختر فیزیک ، سفرهای فضایی  و  گزارش فعالیت­ها می شد. دسته بندی مقالات در قالب عناوین و بخش­های مذکور که کاری ابتکاری بود ؛ علاوه بر جلب خوانندگان ، زیبایی و نظم خاصی را به فصلنامه داد. همچنین انجمن می­توانست تمام فعالیت­های مهم را که در فاصله­ی دو مجله به انجام رسانده بود در قالب گزارش کار و توضیحی بر فعالیت­هایش ، در بخش پایانی فصلنامه (گزارش فعالیت­ها) ذکر کند.

شماره 2و3 فصلنامه آیاز، در برنامه عمومی روز جهانی نجوم 86 که در پارک ائل گلی اجرا شد ، با قیمت 500تومان به فروش رسید. (قابل ذکر است که این قیمت کمتر از چیزیست که برای هر نسخه هزینه می شود.)

شماره 4و5 آن در دومین همایش رسمی انجمن مورخه 9/9/1386 که در سالن اجتماعات پژوهش سرای دانش آموزی آذربایجان برگزار شد؛ با همان قیمت به فروش رسید.

همچنین آیاز در این فصلنامه از دوستداران نجوم دعوت به همکاری کرده است تا علاقه­مندان مقالات خود را در زمینه­های مختلف نجوم به ما ارسال کنند تا این مقالات پس از تایید در این فصلنامه با نام نویسنده چاپ شود.

امید است با یاری مسئولین پژوهشسرا ، شما علاقه­مندان و همت اعضای پر تلاش انجمن نجوم آیاز انتشار این فصلنامه به بهترین نحو ادامه یابد تا بتوانیم سهمی هرچند کوچک در ترویج این علم که مورد بی توجهی قرار گرفته ؛ داشته باشیم.

 

سید عماد الدین قاضی طباطبایی / رئیس انجمن نجوم آیاز

و سردبیر فصلنامه آیاز

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

شرایط و نحوه ارسال مقاله:

علاقه­مندان می توانند مقاله های خود را در زمینه های مرتبط با نجوم به پست الکترونیکی زیر ارسال نمایند:

E-Mail: ayaz.astronomy@yahoo.com

خواهشمند است موارد زیر را در مقالات ارسالی رعایت فرمایید:

- مشخصات دقیق نویسنده (نام و نام خانوادگی، تحصیلات ، شماره تماس)

- منابع مورد استفاده(حداقل دو منبع)

- مقالات تایپ شده باشند.

*آیاز در ویرایش مطالب آزاد است.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

عکس ها:

                            

                                                       (روی جلد شماره اول فصلنامه آیاز)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

                      

                                                        (روی جلد شماره  ۲و۳  فصلنامه آیاز)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

                     

                                                     (روی جلد شماره  ۴و۵  فصلنامه آیاز)

+ نوشته شده در  یکشنبه ۳۰ دی۱۳۸۶ساعت 16:17  توسط قاضی طباطبایی  | 

باشگاه های ماهانه انجمن نجوم آیاز

باشگاه­ها­ی ماهانه انجمن نجوم آیاز

 

ـ انجمن نجوم آیاز با یک هدف و برنامه­­­­­ ­ریزی قبلی قرار براین گذاشت که هر ماه به طور مجزا یک باشگاه برگزار کند. در این راستا اولین باشگاه ماهانه در مورخه 10/12/85 برگزار شد که مختص بخش اختر فیزیک بود و در مورد رده بندی طیفی ستارگان، واکنش های هسته­ای، نحوه انتقال انرژی در ستارگان، سحابی­ها و نمودار H-R و همچنین درمورد صورت فلکی جبار توضیحاتی داده شد و در پایان چگونگی پدیده خسوف و کسوف وهمچنین در مورد خسوف 12/12/85 نیز توضیحی داده شد.

 

ـ باشگاه بعدی در روز 16/01/86 بود، دراین باشگاه به ادامه بخش اخترفیزیک پرداختیم و موضوع های کوتوله ها، ستاره­های نوترونی، ابرنواخترها، پالسارها و سیاهچاله­ها ارائه گردید.

 

ـ موضوع باشگاه اردیبهشت ماه (13/02/86) در مورد سرگذشت ستارگان­ و خوشه­های ستاره­ای بود و به پرسش و پاسخ نیز پرداختیم.

 

ـ در باشگاه 29/05/86 در مورد تلسکوپ و انواع آن و نیز در مورد انواع دو تایی ها بحث شد.

 

ـ در باشگاه 14/06/86 کل منظومه شمسی ( اجرام سماوی و غیر سماوی) به بحث گذاشته شد.

 

ـ اولین باشگاه پاییزی ما در تاریخ 25/07/86 بود که در ابتدا با گزارشی از فعالیت­­های انجمن شروع شد و با ارائه مطالبی در مورد رصد بارش­های شهابی و دنباله دارها ادامه یافت و در پایان نیز در مورد دوربین­های دو چشمی مطالبی ارائه گردید.

 

هانیه امیری / معاون انجمن نجوم آیاز

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

(لازم به ذکر است که باشگاه های انجمن نجوم آیاز هرماه در پژوهش سرای دانش آموزی آذربایجان برگزار می شود و شرکت برای عموم آزاد است. با مراجعه به پژوهش سرا و یا کسب اطلاع از وبلاگ انجمن از زمان دقیق باشگاه های آینده ی ما مطلع شوید.)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

عکس ها:

          

باشگاه های ماهانه انجمن نجوم آیاز

      باشگاه های ماهانه انجمن نجوم آیاز     

          

باشگاه های ماهانه انجمن نجوم آیاز

+ نوشته شده در  شنبه ۲۹ دی۱۳۸۶ساعت 19:12  توسط قاضی طباطبایی  | 

شب های رصدی اخیر انجمن آیاز

شب های رصدی اخیر انجمن آیاز

 

ـ یکی از برنامه­های رصدی گروه مختص پدیده ماه گرفتگی بود که در مورخه 12/12/85 در پارک ائل گلی برگزار کردیم و به گروه­هایی ازقبیل فیلم برداری، عکاسی، رصد، ثبت داده­ها و ... تقسیم شدیم. گرفتگی درساعت 23:46:21 شروع و در ساعت 05:55:27 کامل شد. در این شب به دلیل سردی هوا در ساعت 3 بامداد کار را به اتمام رساندیم.

 

ـ 28/04/86 برای رصد اجرام مسیه به پیست اسکی سهند رفتیم ولی به دلیل سردی طاقت فرسا­ی هوا تنها قادربه رصد 40 جرم از اجرام مسیه شدیم.

 

ـ یکی دیگر از پدیده­های مهم نجومی مربوط به بارش شهابی برساووشی ( (ZHR=100بود که در تاریخ 22/05/86 در محدوده صورت فلکی برساووشی رخ داد. ما با برنامه ریزی قبلی و با تعیین گروه­های 3 نفری (که آسمان را به 8 قسمت تقسیم کرده بودیم) قصد رفتن به پیست اسکی سهند را داشتیم ولی به دلیل مشکلات اداری از این رصد مهم بازماندیم و تک تک اعضا به صورت گروه­های فردی و دو نفری به ثبت بارش های شهابی پرداختند و بعضی از گروه­ها با وجود آلود گی نوری قادر به ثبت 34 شهاب در ساعت بودند.

 

ـ برای رصد حفره­های ماه یک برنامه رصدی دیگری نیز در تاریخ 01/ 06/86 در پارک ائل گلی تدارک دیده شده بود و به دلیل ابری بودن هوا این برنامه به زمان دیگری موکول شد و شب بعد اعضا به صورت گروه­های فردی به رصد و عکاسی از ماه پرداختند.

 

هانیه امیری / معاون انجمن نجوم آیاز

+ نوشته شده در  شنبه ۲۹ دی۱۳۸۶ساعت 19:1  توسط قاضی طباطبایی  | 

گزارش كار اولين همایش

گزارش كار اولين همایش

 

 

انجمن نجوم آياز اولين همایش رسمی نجوم را در سطح آذربايجان شرقي برگزار كرد. قرار بر اين بود كه اين همايش به مناسبت هفته فضا برگزار گردد كه به دليل مشكلات اداري با يك هفته تاخير در 26 آبان 85 در پژوهش سراي دانش آموزي آذربايجان برگزار گرديد. خوشبختانه جناب آقاي دكتر محمد رضا نوروزي با سعه صدر دعوت انجمن آیاز را قبول  کرده و در برنامه حضور يافتند. ايشان اولين عكاس آنالما در ايران هستند ( به عكاسي آنالما در زير اشاره مي‌شود) . اين همايش با حضور آقايان ميرزاده (رئيس سازمان آموزش و پرورش استان اردبيل ) ، شيباني (رئيس خانه فيزيك و نجوم استان)، قاسملو (كارشناس مسئول گروههاي آموزشي استان)، اصغري اردلاني (معاونت آموزش متوسطه ناحيه 3 تبریز) فرشباف و آقاي اصغري (سر گروه آموزشي درس فيزيك استان) زينت يافته بود.

باشگاه طبق برنامه ريزي قبلي، راس ساعت 30 : 9 صبح شروع و بعد از افتتاح مراسم ، آقاي شفيق رياست محترم پژوهش سراي دانش آموزي آذربايجان بيانات خويش را در مورد اهداف پژوهش سرا آغاز كردند. سپس رئيس وقت انجمن، اشاره ‌اي به تاريخ نجوم ايران به خصوص جايگاه شهرستان هاي تبريز و مراغه نموده و در مورد چگونگي تشكيل انجمن ، اهداف و فعاليت­هايي كه در جهت ترويج علم نجوم صورت گرفته بود، گزارش اجمالی ارائه داد.

سپس آقاي دكتر نوروزي سخنراني خويش را آغاز كردند. ابتدا تمايل و علاقه خود به ديدن شهر باستاني تبريز را  مطرح و سپس در رابطه با علم نجوم و بحث  آلودگي نوري سخنان خود را ادامه داده و نحوه مبارزه با آن و اثرات مخرب آن را  روي محيط زيست بيان نمودند. ايشان به برخي از خاطرات خود اشاره و درباره نجوم استاني سخن گفته و به اين موضوع اشاره كردند كه برخي از نظريه های علم نجوم توسط ايرانيان مطرح شده است كه ديگر ستاره شناسان، این نظريه­ها را به نام خود ثبت كرده‌اند. بعد از سخنراني آقاي نوروزي ، يكي از اعضاي فعال انجمن، مقاله‌اي را در زمينه سفرهاي فضايي ارائه داد. در اين  مقاله ابتدا به اولين گام­هاي سفر به فضا و همچنين پرواز موفق آتلانتيس و ساختار موشك­ها پرداخته شد. او هم چنين در مورد ماهواره­ها ، شاتل­ها و عملكرد آنها نيز مطالبي بيان نمود.

بعد از خاتمه زمان پذيرايي، پاسخ سوالات كتبي از حاضران جلسه جمع آوري گرديد. سپس آقاي دكتر نوروزي اطلاعاتي در مورد عكاسي آنالما و سياره زمين و بخش هاي مختلف آن از ديد ماهواره ها ارائه نمودند.

 آنالما مسير ظاهري خورشيد در طول يك سال در آسمان مي باشد كه به صورت 8 (هشت انگلیسی)است. بعد از اين قسمت آقاي نوروزي همراه با دبير انجمن به سوالات نجومي حاضران پاسخ دادند. 

در پايان مراسم با اهداي جوايز به كساني كه در مسابقه روز نجوم ـ16 ارديبهشت 85 ـ و نيز مسابقه سوالات مطرح شده در باشگاه برنده شده بودند، توسط اساتيد و بزرگان حاضر در مجلس تقدير شد. در اين همايش همچنين از آقاي شفيق  و آقاي دكتر نوروزي تجليل به عمل آمده و همايش با بازديد حضار از نمايشگاه كتب نجومي ، تصاوير سه بعدي مريخ ، برخي نقشه‌هاي آسمان و مجلات نجوم ادامه يافت و در بخشي دیگر یکی دیگر از اعضای انجمن به معرفي تلسكوپ هاي موجود در انجمن پرداخت.

نتیجه کلی اینکه، استقبال دانش آموزان از اين باشگاه خوب قلمداد شد ، اما به دليل عدم امكانات براي جذب تمام اقشار جامعه، به امكانات بيشتري براي تشكيل باشگاه‌هاي عمومي در سطح عموم مردم نیاز داریم تا هميشه باشگاه­هايي در تمام سطوح سني برگزار كنيم.

به امید پیشرفت روز افزون انجمن 

 

 

هانیه امیری صادقان/ معاون انجمن نجوم آیاز

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

عکس ها:

 

       

                                                (آقای دکتر نوروزی در همایش انجمن آیاز)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

        

                                     (جلسه دوستانه ی اعضای اصلی انجمن با دکتر نوروزی)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

                    

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

                      

                                        اولین عکس آنالمای ایران (عکاس:دکتر نوروزی)

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۷ دی۱۳۸۶ساعت 14:39  توسط قاضی طباطبایی  | 

اولین رصد انجمن نجوم آیاز

اولین رصد انجمن نجوم آیاز

 

شنبه 19 شهریور ماه 84 ساعت 6 بعد از ظهر انجمن نجوم آیاز برای اولین رصد خود تبریز را به قصد تفرج گاه قوریگل ترک کرد. این رصد که برای آشنایی بیشتر اعضا با چگونگی رصد آسمان و استفاده از نقشه آسمان طرح ریزی شده بود ؛ با همراهی مسئولین پژوهش سرا ، معاونت متوسطه ناحیه 3 و البته با حضور جمعی از اولیا و علاقمندان به نجوم ، از ساعت 8 شب آغاز و تا 2 بامداد ادامه داشت.

در آن شب به یاد ماندنی اعضای انجمن یک رصد گروهی را تجربه کردند و توانستند با تلسکوپ ها  و  دوربین های دوچشمی  آسمان را متفاوتتر از آنی که قبلاً به چشم می آمد نظاره کنند.

رصد خود را با ماه که در صورت فلکی عقرب بود آغاز کردیم و بعد از غروب ماه رصد صورتهای فلکی و اجرام آنان را شروع کردیم M52 و M 103 که خوشه های کروی و باز هستند در صورت فلکی ذات الکرسی ؛ کهکشان آندرومدا در صورت فلکی آندرومدا ؛ M 51 در صورت فلکی اسب بالدار که یکی از دخشان ترین خوشه های کروی آسمان است . بعد از طلوع مریخ به رصد آن مشغول شدیم ؛ در افق زیباترین خوشه باز ، خوشه پروین که همراه با مریخ طلوع کرده بود را رصد و با موقعیت بسیاری از صورت های فلکی چون دب اکبر و اصغر، هرکول، اژدها، عقاب، قیفاووس، برساوش و ... را در آسمان آشنا شدیم .

یکی از مشکلاتی که آن شب با آن مواجه شدیم نور محیط بود. مشکلی که اکثر منجمان آماتور با آن روبرو هستند آلودگی نوری است که مانع رصد دقیق اجرام و عکاسی میشود.

هیچ چیز مثل تاریکی مطلق و آسمانی صاف برای یک منجم خوش آیند نیست. آنچه که آشکار است این که انجمن توانسته بود اولین فعالیت خود را هر چند با مشکلاتی ، با موفقیت به پایان رساند و قدمی در راه ارتقای سطح دانش و ترویج نجوم بردارد.

امید آن است تا با توفیق خداوند و یاری شما پژوهشگران و علاقمندان به این علم ؛ این انجمن روز به روز پر بار تر و مفید تر گردد.

 

                                                             سید عماد الدین قاضی طباطبایی/ رئیس انجمن نجوم آیاز

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

عکس ها:

 

                

                    (آقای شفیق-مدیر مسئول پژوهشسرای دانش آموزی آذربایجان)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

     

                                       (جمعی از اعضای وقت انجمن نجوم آیاز در اولین شب رصدی این گروه)

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۳ دی۱۳۸۶ساعت 12:35  توسط قاضی طباطبایی  | 

گزارش كار گردهمايي شب يلدا

 

گزارش كار گردهمايي شب يلدا (۱۳۸۵)

 

 

 

بعد از برگزاري اولين باشگاه نجوم انجمن آياز ، كه در سطح دانش آموزان دبيرستاني برگزار شد، به دنبال بهانه‌اي بوديم تا برنامه‌اي در سطح شهر و براي عموم مردم برگزار كنيم. از اين گونه بهانه ها در علم نجوم بسيار مي توان يافت ؛ از جمله هلال ماههاي نو ، بارشهاي شهابي، اعتدال بهاري (آغاز سال نو شمسي) و انقلاب هاي تابستاني و زمستاني و...

انقلاب زمستاني ، اين بهانه را به ما داد تا در طولاني ترين شب سال كه سابقه‌اي بسيار كهن در فرهنگ مردم كشور مان دارد ، هدف اصلي انجمن را پيگيري كنيم. شب يلدا ، بهترين زمان در روزهاي سرد سال براي آشنايي مردم با علم باستاني نجوم بود.

اعضاي انجمن از مدتها قبل به فكر چنين روزي بودند ولي همانند همه فعاليتهاي انجام شده ، گرفتن مجوز از طريق سازمان آموزش و پرورش به جهت برگزاري يك برنامه عمومي ، بزرگترين مشكل بود ، ولي شوق و اشتياق اعضاي انجمن براي آشنايي مردم با علم اجداديمان باعث شد تا تمام تلاش خود را بکنیم. براي برگزاري برنامه عمومي در شهر  نياز به گرفتن مجوز از شهرداري داشتيم كه با مساعدت رياست خانه فيزيك و نجوم و رياست روابط عمومي شهرداري محقق شد. همكاري شهرداري با چنين برنامه عمومي باعث تعجب اعضاي انجمن شد. مسئولان شهرداري موافقت كردند ، تا پارچه نوشته‌هايي را در سطح  شهر براي اطلاع رساني مردم در ميادين نصب كنيم. همچنين اين امكان را فراهم كردند تا برنامه در محوط شهرداري كه بهترين مكان براي برگزاري مراسم بود ، اجرا شود.

همكاري شهرداري با چنين برنامه‌اي ، اعضاي انجمن راتشويق كرد تا علاوه بر توضيح نجومي طولاني شدن آخرين شب فصل پاييز ، بخشهاي ديگري نيز در برنامه گنجانده شود؛ چون چنين فرصتي به ندرت در اختيار انجمن نجوم آياز قرار مي‌گيرد.

 

اعضاي انجمن با هم فكري تصميم گرفتند ،  هفت بخش مختلف در برنامه بگنجانند
۱) چيله گئجه سي (شب يلدا)
در اين بخش ، بيان علمي طولاني شدن شب يلدا ، همراه با ماكت مدار زمين به دور خورشيد ، بيان افسانه ها و آئين هاي مردم ايران و كشورهاي ديگر در چنين شبي توضيح داده شد.
2) بچه هاي خورشيد( منظومه شمسي)
آشنا كردن مردم با خورشيد به عنوان يك ستاره ، سيارات و هر آنچه كه در منظومه شمسي وجود دارد؛ از جمله ستاره های دنباله دار ، سياركها وقمرهاي سيارات از جمله قمر زمين  (ماه)
3) شكار آسمان
آموزش عكاسي نجومي ، كار با دوربينهاي دو چشمي و تلسكوپ وارائه عكسهاي گرفته شده از پديده هاي نجومي ؛ خسوف ، گذر سياره زهره و رد ستارگان دور قطبي

4) كوچه ، پس كوچه هاي آسمان

معرفي صورتهاي فلكي ، علت نامگذاري آنها ، بيان افسانه ها و داستانهاي مرتبط و چگونگي یافتن صورتهاي فلكي در آسمان

5) نجوم اجدادي

بيان تاريخ علم نجوم ، معرفي ابزارهاي نجومي قديمي (اسطرلاب و ...) وكاربرد علم نجوم در زندگي اقوام گذشته

6) سرگذشت ستارگان از تولد تا مرگ

ستارگان نيز همانند مخلوقات خداوند ، روزي به دنيا  مي آيند و روزي از دنيا مي‌روند. بيان علمي تولد يك ستاره در يك سحابي و تبديل شدن آن به كوتوله سفيد ، ستاره نوتروني و يا ساهچاله ، مورد توجه بازديد كنندگان  قرار گرفت.

7) مشاهده تصاوير سه بعدي از سطح مريخ

در اين بخش ، مراجعه كنندگان  مي توانستند توسط عينك مخصوص ، تصاوير گودالها و كوههاي موجود در سطح مريخ را به صورت سه بعدي مشاهده كنند.

با وجود اينكه طولاني ترين شب سال ، شب سي‌ام آذر ماه مي باشد واين روزدر سال85 مقارن با روز پنج شنبه بود ، ولي اعضاي انجمن براي اينكه با برگزاري اين مراسم ، باعث ايجاد ترافيك واختلال در نظم شهر نشوند ، تصميم گرفتند تا برنامه را در روز جمعه ، اول دي ماه برگزار كنند.

 

 

برنامه از ساعت 16 تا 22 در نظر گرفته شده بود ، بنابراين اعضاي انجمن ، صبح روز جمعه  ، وسايل مورد نياز را از پژوهش سرا به محوطه شهرداري منتقل كردند و با وجود هواي بسيار سرد تصميم گرفتند تا مراسم را در محوطه باز برگزار كنند تا افراد بيشتري در برنامه شركت كنند.

براي پر رونق تر شدن برنامه ، سفره شب يلدا نيز در نظر گرفته شده بود.  ديوان حافظ و تنقلات شب يلدا ، زينت بخش اين سفره بودند. همانطور كه مي ‌دانيم ، از سنتهاي شب يلدا ، تفأل به ديوان حافظ و خواندن داستانهاي حماسي شاهنامه مي باشد. همچنين پخش تصاوير از پديده‌هاي نجومي همراه با موسيقي در برنامه گنجانده شده بود.

برنامه بطور غير رسمي ، با حضور و استقبال مردم ، قبل از ساعت 16 شروع شد . استقبال مردم از تمامي غرفه‌ها بسيار چشمگير بود ، ولي بارش برف در حدود ساعت 19 ، اعضاي انجمن را مجبور كرد تا برنامه را در ساختمان شهرداري دنبال كنند . ولي  برخلاف انتظار ، استقبال مردم همچنان  تا ساعت 22 شب ادامه داشت. در اين بين حضور مسئولان شهرداري و معاونت آموزش متوسطه  باعث دلگرمي اعضاي انجمن شد. ساعت 22 ، طبق برنامه پيش بيني شده ، مراسم با گرفتن عكس يادگاري اعضاي انجمن به اتمام رسيد . در اين بين برخود لازم مي دانيم كه از مسئولان دلسوز پژوهش سرا بخصوص آقاي محمود رضا پور شفيق ـ رياست پژوهش سرا ‍ـ و خانواده محترم اعضاي انجمن سپاسگزاري كنيم كه همواره پشتيبان معنوي انجمن بوده‌اند.

هر چند هدف از اجراي برنامه كه ترويج علم نجوم در ميان افشار مردم مي‌باشد محقق شد ولي متأسفانه در جذب اين افراد ، به دليل دانش آموزي  بودن انجمن ، نتوانست كاري از پيش ببرد .

اميد است همكاري شهرداري تبريز در به رسميت شناختن اين انجمن به عنوان يكي از بخشهاي شهرداري ، اين مشكل ومشكلات ناشي از اين مسأله را از پيش پاي اعضاي انجمن برداشته شود.

 

انسیه عرفانی/ دبیر انجمن نجوم آیاز

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۸ دی۱۳۸۶ساعت 23:0  توسط قاضی طباطبایی  |