انجمن نجوم آیاز

روز جهانی نجوم در انجمن نجوم آیاز تبریز

روز جهانی نجوم در انجمن نجوم آیاز تبریز

انجمن نجوم آیاز تبریز، برای پنجمین سال متمادی، قصد دارد روز جهانی نجوم را همراه جامعه نجومی جهان باشد. در این راستا این انجمن قصد دارد تا امسال با برگزاری یک همایش بزرگ قدمی برای نرویج علم نجوم بردارد. انجمن نجوم آیاز تبریز که از سال 84 فعالیت خود را آغاز کرده، همایش ها و برنامه های عمومی چون شب یلدا، روز نجوم و چاپ نشریه آیاز، برگزاری کلاس های آموزشی، شب های رصدی و باشگاه های ماهانه را تا کنون برای علاقه مندان تدارک دیده و در سال جهانی نجوم نیز، با پروژه های چون 100 ساعت نجوم همراه برنامه های بین المللی بوده. آخرین فعالیت آیاز با برگزاری نکوداشت شب یوری رقم خورد و اکنون مژده یک همایش پر بار و درخور همه علاقه مندان به نجوم را میدهیم که با یاری خدا، روز جمعه از ساعت 9 صبح تا 12:30 ادامه خواهد داشت.


جزئیات برنامه به شرح زیر است:
- مراسمات و تشریفات مقدماتی
- معرفی انجمن
- تاریخچه نجوم (جناب آقای غفارزاده از مدال آوران المپیاد نجوم)
- ارائه مقاله توسط یکی از اعضا
- مقاله (توسط دکتر لطفی زاده از اساتید دانشگاه تبریز)
- پزیرایی
- پخش فیلم
- مقاله (توسط دکتر لطفی زاده از اساتید دانشگاه تبریز)
- اخبار و تازه های نجوم
- پرسش و پاسخ یا حضور مهمان برنامه
در پایان همایش ، کارگاه نجوم با قسمت های زیر در نظر گرفته شده که علاقه مندان میتوانند در آن شرکت کنند:
- غرفه آموزش و عرضه نرم افزار Starry night
- غرفه آموزش رصد و تلسکوپ توسط جناب آقای خرسندی (داور رقابت های مسیه و صوفی)
- غرفه فروش کتب نجومی

مکان: تبریز، خیابان شریعتی جنوبی، کوچه والمان، پژوهشسرای دانش آموزی آذربایجان
زمان: جمعه، 3 اردیبهشت ماه از ساعت 9 صبح تا 12:30

با تشکر، قاضی طباطبایی/رئیس انجمن نجوم آیاز تبریز

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 3:31  توسط قاضی طباطبایی  | 

(گزارش برنامه های انجمن آیاز در روز جهانی نجوم (1388

گزارش برنامه های انجمن آیاز در روز جهانی نجوم (1388)

انجمن نجوم آیاز تبریز برای چهارمین سال متمادی همراه با دهها انجمن دیگر برنامه هایی برای این روز برگزار کرد. این انجمن در چهارمین سال فعالیت خود توانست بار دیگر قدمی در راه ترویج این علم بردارد و نقشی هرچند کوچک در شناساندن این طبیعت فراموش شده داشته باشد. برنامه های انجمن نجوم آیاز همان طور که برنامه ریزی و اعلام شده بود، روز جمعه ۱۱ اردیبهشت از ساعت ۵ عصر شروع و تا ساعت ۲۱ شب ادامه داشت. بر خلاف سال های دیگر که آیاز روز جهانی نجوم را در پارک معروف ائل گلی برگزار می کرد، امسال مراسم خود را در مرکز شهر و کنار یکی از بنا های شناخته شده و بی نظیر ایران زمین یعنی مسجد کبود به اجرا رسانید. مسجد کبود که به "فیروزه ی اسلام" شهرت یافته، محوطه ای مناسب و رواق هایی به دور آن دارد که مکانی بسیار مناسب برای برگزاری چنین مراسمی می باشد.

برنامه شامل غرفه های شرح موضوعات مختلف نجوم بود که در زیر به برخی از این غرفه ها با شرح اندک می پردازیم:

- غرفه معرفی اجرام آسمانی: در این غرفه سعی داشتیم بازدید کنندگان و علاقه مندان را با اجرام آسمانی و ماهیت و شکل و اندازه آن ها آشنا کنیم تا مقدمه ای برای حضورشان در غرفه های دیگر با شرح جزئیات بیشتر باشد. همچنین در این غرفه بروشور معرفی مختصر نجوم و اجرام سماوی نیز توزیع می شد.

- مجموعه غرفه های منظومه شمسی: این غرفه ها شامل مباحث مختلف در مورد منظومه شمسی می شد. مباحثی چون شهاب ها و دنباله دار ها ، ماه و زمین ، اجرام منظومه شمسی

- مجموعه غرفه های تحول ستارگان: این غرفه ها هم شامل چهار بخش مختلف در تولد تا مرگ یک ستاره بودند. (فضای میان ستاره ای و سحابی ها ، تولد ستارگان ، تحولات دورنی ستارگان ، مرگ ستارگان)

- غرفه صورت های فلکی: در این غرفه بعد از تعریفی کلی از صورتهای فلکی، از فایده ها و استفاده های امروزی این مبحث صحبت می شد و تعدادی از داستان ها و افسانه های مرتبط با شخصیت ها و اشیاء صور فلکی برای بازدیدکنندگان بازگو شد.

- غرفه کیهان شناسی: در این غرفه مطالبی از کیهان شناسی و فرا کهکشانی گفته می شد و در مورد عالم هستی و پیدایش و بسیاری از مطالب دیگر برای علاقه مندان شرح داده می شد.

- غرفه تلسکوپ و رصد: این غرفه به شرح انواع تلسکوپ ها و نحوه کار آن ها می پرداخت و به طور کلی اطلاعاتی از ابزار های رصدی و نحوه استفاده از آنها در رصد ها و اطلاعاتی در مورد کلیت رصد به علاقه مندان داده می شد.

- غرفه نجوم برای کودکان: در غرفه کودکان، شوق و ذوق کودکانه ی منجمان آینده جدی گرفته می شد و فرصتی برای شکوفایی استعداد ها و علایق درونی کودکان داده می شد. کودکان تشویق به نقاشی از اجرام سماوی یا هر چیز دیگر از نجوم می شدند و با هدیه ای کوچک خاطره ای به یاد ماندنی در ذهن آینده سازان کشور بر جا گذاشته می شد.

البته بعد از تاریک شدن هوا شرایط برای پخش فیلم ها و اسلاید های نجومی محیا شد که پخش این تصاویر با توضیحات یکی از اعضا همراه بود.

و در انتهای برنامه که هوا به طور کامل تاریک شده بود، دقایقی را به رصد اجرام آسمانی و نشان دادن زیبایی های آسمان به علاقه مندان اختصاص دادیم که البته متاسفانه به خاطر آلودگی نوری و ابرهای پراکنده در آسمان ، نتوانستیم آن چنان که باید و شاید به طور عملی این زیبایی های خدادادی را به نمایش بگذاریم.

در پایان از تمامی کسانی که ما را در اجرای این برنامه یاری کردند بالاخص شهرداری منطقه ۴ ، پژوهشسرای دانش آموزی (ناحیه ۳) ، و سازمان میراث فرهنگی استان تشکر و قدر دانی می نماییم.

عکس ها:

 تصاویری از مراسم روز جهانی نجوم - انجمن نجوم آیاز تبریز

تصاویری از مراسم روز جهانی نجوم - انجمن نجوم آیاز تبریز

تصاویری از مراسم روز جهانی نجوم - انجمن نجوم آیاز تبریز

تصاویری از مراسم روز جهانی نجوم - انجمن نجوم آیاز تبریز

تصاویری از مراسم روز جهانی نجوم - انجمن نجوم آیاز تبریز

تصاویری از مراسم روز جهانی نجوم - انجمن نجوم آیاز تبریز

تصاویری از مراسم روز جهانی نجوم - انجمن نجوم آیاز تبریز

تصاویری از مراسم روز جهانی نجوم - انجمن نجوم آیاز تبریز

تصاویری از مراسم روز جهانی نجوم - انجمن نجوم آیاز تبریز

تصاویری از مراسم روز جهانی نجوم - انجمن نجوم آیاز تبریز

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۵ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت 13:4  توسط قاضی طباطبایی  | 

روز جهانی نجوم در انجمن آیاز تبریز

روز جهانی نجوم در انجمن آیاز تبریز (۱۳۸۸)

انجمن نجوم آیاز در سال ۱۳۸۵ اولین مراسم روز جهانی نجوم را در سطح تبریز برگزار کرد و امسال برای چهارمین سال متمادی قصد دارد روز نجوم را در سال جهانی نجوم با همکاری پژوهشسرای دانش آموزی آذربایجان ، هر چه پر شور تر برگزار کند.

آیاز امسال یک مکان تاریخی را در مرکز شهر برای اجرای برنامه های روز نجوم انتخاب کرده که برای تمامی ایرانیان نامی آشناست. مسجد کبود...

در این برنامه که در محوطه مسجد کبود اجرا خواهد شد قصد داریم مردم فهیم تبریز را هر چه بیشتر با این علم کهن آشنا کنیم.

برنامه ها :

- غرفه ها:  معرفی اصطلاحات نجومی ، منظومه ی شمسی ، شهاب و دنباله دار ها، سفر های فضایی ، نجوم برای کودکان ، کیهان شناسی ، تحول ستارگان ، تلسکوپ و رصد ، عکاسی نجومی  ، صورت های فلکی  و  آلودگی نوری

- پخش اسلاید و فیلم های نجومی

- پرسش و پاسخ نجومی

- معرفی سال جهانی نجوم

امید است این روز را پر شورتر از هر سال دیگر با گرمای وجود علاقه مندان به بهترین نحو اجرا کنیم.

مکان: تبریز - خیابان امام خمینی - مسجد کبود

زمان: جمعه - ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۸   از ساعت ۱۷ الی ۲۱

پوستر روز نجوم انجمن آیاز

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۹ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت 10:0  توسط قاضی طباطبایی  | 

!روز نجوم در پیش است

روز نجوم در پیش است...!

اتحاديه نجوم (Astronomical League) هماهنگ‌كننده برنامه‌های روز جهانی نجوم، زمان برگزاری روز نجوم سال 2009 را شنبه 2 ماه می اعلام كرده است. طبق دستور العمل اتحادیه نجوم با توجه به‌ تعطيلی روز جمعه در ايران و نيز با هدف جذب عموم مردم، اين روز همواره یک روز قبل در ايران برگزار می‌شود، به‌ اين ترتيب جمعه 11 اردیبهشت 1388 روز نجوم در سال جاری است.

انجمن نجوم ایران-شاخه آماتوری در تلاش است با همکاری گروه‌ها و علاقه‌مندان به نجوم، امسال روز و هفته نجوم را هرچه باشکوه‌تر برگزار کند.روز نجوم امسال با شعار "آسمانی پر ستاره، بدون آلودگی نوری" با هدف آشنا کردن عموم مردم با آثار زیان‌بار آلودگی نوری بر محیط زیست برگزار می‌شود.گزارش‌های برگزاری مراسم روز نجوم را علاوه ‌بر ارسال به‌ انجمن نجوم ايران و ماهنامه نجوم می‌توانيد اتحادیه نجوم نیز بفرستيد.در صورتی که مایلید در برگزاری روز نجوم همکاری نمایید یا ایده هایی برای برگزاری این روز و هفته نجوم دارید، می توانید با نشانی astroday@asiac.ir ارتباط برقرار کنید.

*ایده های جالب خود را برای سایت شاخه اماتوری انجمن نجوم ایران ارسال کنید تا به نام شما در سایت قرار گیرد.

*برنامه های خود را همراه با زمان بندی و محل اجرا، برای www.asiac.ir ارسال کنید تا در سایت قرار گیرد.

 منبع : asiac.ir

پوستر روز جهانی نجوم در سال جهانی نجوم

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت 10:33  توسط قاضی طباطبایی  | 

روز جهانی نجوم 86

روز جهانی نجوم ۸۶

 

در مورخه 31/01/86 به مناسبت روز جهانی نجوم برنامه­ای عمومی از ساعت 16:00 تا 21:00 در سطح شهر تدارک دیده بودیم. این برنامه که در پارک تفریحی ائل گلی برگزار شد، با استقبال گرم مردم همراه بود. در این همایش 13 غرفه به بخش های طرز کار با نرم افزار ( starry night ) و فروش مجله آیاز، سرگذشت ستارگان، صورفلکی و افسانه­های آن­ها، کره سماوی و طرز ساختن و استفاده ازساعت­های آفتابی، پخش اسلایدهای نجومی، پرسش و پاسخ، رصد و طرز کار با تلسکوپ و دوربین­های دوچشمی و آموزش عکاسی، سفرهای فضایی، تیرهای آسمان ( شهاب ها و شهاب سنگ ها، دنباله دارها )، ماه و زمین، بچه­های خورشید ( 8 سیاره منظومه شمسی و خود خورشید ) و یک غرفه مخصوص کودکان (نقاشی) تدارک دیده شده بود.

در این همایش مسابقه­ای نیز برگزارشد و درابتدا سوالاتی دراختیارمردم قرارگرفت و از میان کسانی که به همه سوالات پاسخ صحیح داده بودند به قید قرعه 5 نفر آن ها به عنوان برنده اعلام شدند. بعد ازغروب آفتاب همراه با عموم مردم به جستجو دراعماق آسمان پرداختیم.

هانیه امیری / معاون انجمن نجوم آیاز

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

عکس ها:

روز جهانی نجوم 86 - انجمن نجوم آیاز          روز جهانی نجوم 86 - انجمن نجوم آیاز

روز جهانی نجوم 86 - انجمن نجوم آیاز          روز جهانی نجوم 86 - انجمن نجوم آیاز

روز جهانی نجوم 86 - انجمن نجوم آیاز

روز جهانی نجوم 86 - انجمن نجوم آیاز

 

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۸ شهریور۱۳۸۷ساعت 14:13  توسط قاضی طباطبایی  | 

روز جهانی نجوم 85 ؛ اولین برنامه عمومی آیاز

روز جهانی نجوم 85 ؛ اولین برنامه عمومی آیاز

 

آیاز پس از گذشت 9 ماه از شروع به کاری انجمن و بعد از تثبیت موقعیت آن و ارتقای سطح علمی اعضا با استفاده از تشکیل کلاس های آموزشی و برگزاری شب های رصدی توانست در روز شنبه 16 اردیبهشت ماه 85 به مناسبت گرامیداشت روز جهانی نجوم، اقدام به برگزاری اولین برنامه عمومی خود کرد. با یاری مسئولین محترم پژوهشسرای دانش آموزی آذربایجان و همین طور جناب آقای مهدوی از مسئولین اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 تبریز، توانستیم تا این برنامه را در بهترین نقطه ی شهر یعنی پارک ائل گلی با موفقیت اجرا کنیم.

اعضای انجمن از ساعت 12 ظهر در محل حظور یافتند و برنامه به طور رسمی راس ساعت 5 با معرفی انجمن و پژوهشسرا توسط آقای میلاد عدلخواست (رئیس وقت انجمن) آغاز شد.

 اعضای انجمن در پنج بخش اصلی در غرفه های مجزا فعالیت نمودند و به آموزش موضوعات مختلف نجومی پرداختند:

1- ستاره شناسی و کیهانشناسی : در این بخش چگونگی استفاده از نقشه آسمان همراه با مطالبی در مورد کیهان توضیح داده شد.

2- تلسکوپ و رصد : نحوه استفاده از تلسکوپ و دوربین دو چشمی و مشخصات آنها، چگونگی رصد جزو مطالب ارائه شده توسط این بخش بود.

3- ماموریت های فضایی و منظومه شمسی : در این قسمت به توضیح سفینه­های فضایی و مریخ نورد­ها پرداخته شد.

4- تاریخ نجوم : در این بخش به بیان چگونگی استفاده پیشینیان از علم نجوم پرداختند.

5- نمایشگاه تصاویر نجومی : در این قسمت با نمایش تصاویر جالب نجومی درک بهتری را از مطالب برای شرکت کنندگان ایجاد نمودیم.

با تاریک شدن هوا شرایت لازم برای پخش اسلاید های نجومی فراهم شد و جذابیت خواصی را به این گردهمایی داد و همچنین رصد اجرام که قبل از غروب خورشید با ماه آغاز شده بود، علاقه مندان را با اعماق آسمان آشنا کرد و توانستند زیبایی سیاراتی مانند زحل و مشتری را به چشم ببینند.

در نهایت آقای عدل خواست با استفاده از اسلاید هایی که جناب آقای جدائی – دبیر وقت انجمن تدارک دیده بودن مقاله ای درباره دوربین ها دو چشمی ارائه دادند.

سر انجام مراسم راس ساعت 23 به اتمام رسید و انجمن توانست تا اولین برنامه عمومی را که اولین بزرگداشت روز جهانی نجوم در تبریز بود با موفقیت به پایان برساند.

به امید موفقیت های روز افزون انجمن نجوم آیاز و نجوم کشور...

 

مهدی آجیلی / عضو اصلی انجمن نجوم آیاز

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

عکس ها :

 

                            

                               روز جهانی نجوم 85 - اولین برنامه عمومی آیاز

 

                                         روز جهانی نجوم 85 - اولین برنامه عمومی آیاز

 

                               روز جهانی نجوم 85 - اولین برنامه عمومی آیاز

 

                                          روز جهانی نجوم 85 - اولین برنامه عمومی آیاز

 

                             روز جهانی نجوم 85 - اولین برنامه عمومی آیاز

 

                                           روز جهانی نجوم 85 - اولین برنامه عمومی آیاز

                            

 

                        

                                      (حظور علاقه مندان در برنامه روز جهانی نجوم)

+ نوشته شده در  دوشنبه ۸ بهمن۱۳۸۶ساعت 23:2  توسط قاضی طباطبایی  |